تبلیغات
تا ته دنیاآآآآآآ... - آشنایی با حسابداری


1 –مقدمه

2 – اهمیت رشته حسابداری و مالی در پیشرو اهداف مؤسسات ، شركتها ، ادارات ، سازمانها و ….

3- حسابدار كیست ؟

4- بررسی وضعیت و جایگاه واقعی حسابداران و یا كم رنگ شدن نقش آنها در مؤسسات

6- چند نفر حسابدار از اینكه فردا پشت میز كار خود باشند مطمئن هستند ؟ ( امنیت شغلی )

7- واقعا متولی اشتغالزایی دانشجویان و یا دانش آموزان و كار آموزان رشته حسابداری بعد از فارغ التحصیلی آنها از دانشگاه و یا آموزشگاهها و یا حسابداران بیكار ، چه ارگان و سازمانی است ؟!‌

8- ضرورت تشكیل یك انجمن حمایتی از شغل حسابداری و حسابداران و كار آفرینی برای حسابداران
(( بنام دوست كه هرچه هست از اوست ))


در جامعه امروزی و حتی از دیر باز همه ما با حساب و كتاب چه در سطح كوچك و چه در سطوح بزرگ و مختلف و در عرصه زندگی خود هر روز با اصطلاحاتی همچون حسابدار ، حسابداری ، عملیات مالی و كلمات و جملاتی از این دست بر خورد داشته و بعضا شاید حتی بی تفاوت از كنار آن گذشته ایم و شاید تا به حال به این فكر نبوده ایم كه اصولا حسابدار كیست و یا حسابداری چیست ؟ آیا چند عدد و رقم را با هم ضرب كردن و یا جمع یا تفریق كردن حسابداریست ؟؟
و یا فردی كه اعداد و ارقام را با یكدیگر جمع و یا ضرب می كند حسابدار است ؟

جالب است بدانید كه جوامع و یا كشورهایی كه چنین برداشتهایی از فنون و علوم مالی و حسابداری داشته اند بعد از گذشت سالیان متمادی به دلیل برداشت غلط خود از علوم مالی و یا اهمیت ندادن به این علوم از دنیای پیشرفت عقب مانده و به اصطلاح هنوز هم اندر خم یك كوچه مانده اند و درست برعكس كشورهایی كه به این علوم وقع كافی گذاشته و به آن توجه كرده اند ، مدیرانی را برگزیده اند كه ، اكثر مدیرانی دارای تحصیلات و یا تخصص مالی و حسابداری بوده اند ، و در حال حاضر كشورهای صنعتی و پیشرفته جهان كه به كشو رهای توسعه یافته و جوامع پیشرفته تبدیل شده اند از خدمات حسابداران و متخصصین مالی و حسابداری بهره بسیار برده اند ، بطور مثال بعد از جنگ جهانی دوم و در دوران بازسازی كشورهای درگیر جنگ ، از جمله آلمان ، فرانسه ، انگلستان ، مدیرانی را كه برای صنایع خود برگزیدند حدودا 70 درصد از آنها دارای تحصیلات و تجارب حسابداری و مالی بوده اند ، همچنین كشورهایی همانند ژاپن و امریكا كه در علوم استراتژیك و بازار سرمایه ای جهان سهم بسزایی دارند ، نیز دارای مدیرانی هستند كه در حدود 80 الی 90 درصد آنها دارای تحصیلات و تخصص مالی و حسابداری می باشند .

با تحقیقاتی كه در كشورهای توسعه یافته انجام شده است افرادی كه توانسته اند از سطوح پایین به سرعت به بالاترین پستهای مدیریت سازمانها و صنایع دست یابند 90 درصد افرا دی بوده اند كه تخصص حسابداری و مالی داشته اند .
همچنین در این تحقیقات در خصوص سود آوری و تاثیر خط مشی دهی سازمانها برای انتخاب بهترین راه حلهای منطقی و مقرون به صرفه ، نقش حسابداران و متخصصان مالی حدود 80 درصد عنوان شده است .

این آمار و ارقام و تحقیقات و نتایج آنها نشان دهنده میزان اهمیت نقش حسابداران و تخصص آنها ، در پیشرفت مؤسسات در جهان بوده و بطور ثابت شده ای این حقیقت را آشكار می سازد كه اگر جوامع و بطور اخص ( شركتها ، مؤسسات ، صنایع و….) بخواهند به مرزهای طلایی پیشرفت و شكوفایی برسند بایستی توجه و اهمیت بسیار زیادی به حسابداران و تخصصی آنها داشته و این امری است اجتناب ناپذیر .

(( حسابدار كیست ؟ ))


قبل از آنكه حسابدار را تعریف كنیم لازم است تعریف فن حسابداری را بدانیم ، حسابداری عبارتست از فن ثبت و طبقه بندی و تلخیص فعالیتهای مالی یك مؤسسه و تفسیر نتایج حاصله در قالب اعداد و ارقام پول رایج كشور .
از تعریف فوق بر می آید كه حسابدار فردیست كه در نحوه ثبت و طبقه بندی فعالیتهای مالی یك مؤسسه تخصص داشته و توان خلاصه نمودن عملیات مالی مؤسسات و تفسیر نتایج آنها را خواهد داشت بدین معنا كه یك حسابدار با اعداد و ارقام و عملیات مالی مؤسسات رویدادهای مالی و دادو ستدهای شركتها و مؤسسات را خلاصه و استنتاج كرده و به استناد این اعداد و ارقام عملكرد مؤسسات را به آنها نشان خواهد داد و صاحبان سرمایه و یا سهامداران و یا صاحبان مؤسسات در می یابند كه عملكرد مجموعه شان سود آور بوده یا زیان آور ، و می توانند در خصوص تعیین خط مشی های آینده شركت و یا مؤسسه خود تصمیمات صحیح تری اتخاذ نمایند ، نقاط قوت خود را بیشتر تقویت كرده و نقاط ضعف خود را دقیقا شناسایی و آنها را نیز قوت بیشتری بخشند .
شناسایی این گلوگاهها ، چه شریانهای سود دهی باشند و چه گرفتگی های زیان دهی ، فقط و فقط با تفسیر نتایج حاصله از عملیات مالی مؤسسات امكان پذیر می باشد .
(( ضرورت ارتقاء فنی و عملی حسابداران ))‌


همانطور كه بیان شد نقش مهم حسابداران در پیشبرد اهداف سازمانها و مؤسسات بسیار حساس و سرنوشت ساز است ، لازم است كه حسابداران در جهت بالا بردن سطح كیفی علوم مالی خود همواره آموزشهای لازم را دیده و با استانداردهای حسابداری و مالی و روشهای مختلف و جدیدتری كه باعث به روز شدن اطلاعات آنها می شود قرار گرفته و بتواند افراد مفیدتری برای مؤسسات متبوع خود باشند .

حسابداران و افراد مالی بایستی همیشه up to date و بروز بوده و هم با تكنیك های مختلف روز دنیا در زمینه های مالی و حسابداری و هم با لوازم آلاتی كه امروزه در این فن بسیار مفید و مؤثر هستند همانند كامپیوتر و نرم افزارهای مالی آشنایی كامل داشته و بتوانند با این نرم افزارها عملیات مالی مؤسسات را بطور كامل انجام داده و ضمن سرعت بخشیدن به كار خود، ضریب دقت را نیز بالا برده و حسابها و صورتهای مالی مؤسسات را ، هم با دقت بیشتری و هم با سرعت بیشتری مورد بررسی قرار دهند .

امروزه در سراسر جهان هر حسابداری كه به نرم افزارهای مالی مسلط نباشد و نتواند با اینگونه نرم افزارها عملیات مالی خود را انجام دهد تقریبا فرد بی سواد و غیر تخصصی شناخته شده و ضمن آنكه از سرعت پیشرفت جهانی عقب مانده ، شانس یافتن شغل برای او تقریبا به میزان قابل توجهی كاسته خواهد شد .
بعبارتی در حال حاضر اشتغال حسابداران و افراد مالی در مؤسسات و سازمانها منوط به 2 تخصص بسیار مهم و حیاتی شده است : الف – تخصص مالی و حسابداری ب – تخصص انجام عملیات مالی و حسابداری توسط نرم افزارهای مالی و تسلط كامل بر آنها .
(( متولی اشتغال زایی حسابداران در ایران چه كسی است ؟ ))‌


با توجه به موجود بودن طیف وسیع افراد تحصیل كرده در علوم مالی از یك سو ، و طیف وسیع مؤسسات و شركتهایی كه نیاز به حسابدار دارند از سوی دیگر دیده می شود ، متاسفانه این دو هیچگاه در یك نقطه مشترك به هم نرسیده اند و نه حسابداران و نه كارفرمایان هنوز هم نتوانسته اند یكدیگر را یافته و در كنار هم قرار گیرند ، یا اگر قرار گرفته اند به دلیل اصلی ، عدم تسلط حسابدار به نرم افزارهای حسابداری و مالی كارفرما ، و عدم اطلاعات كافی و توان كار با این نرم افزارها ، خیلی زود از یكدیگر جدا شده اند .
با تحقیقاتی كه بعمل آمده نشان داده شده است كه شانس اشتغال حسابدارانی كه دارای مهارت كار با نرم افزارهای حسابداری و مالی نیستند ، یا همیشه بسیار ضعیف است و یا چنانچه در جایی مشغول به كار شوند به هیچ وجه دارای امنیت شغلی نبوده و هر لحظه بایستی منتظر برگه تسویه حساب خود ، از جانب كارفرماها باشند .
تصور كنید كه یك حسابدار با فكر عدم امنیت شغلی چگونه میتواند افكار خود را متمركز حل مسائل پیچیده مالی نموده و حلال مشكلات مالی سازمانها و مؤسسات باشد ؟ چگونه میتواند شفافیت و حقایق مالی مؤسسات را نشان دهد ؟ چگونه میتواند در خواستهای نامشروع كارفرمای خود كه از او می خواهد برایش حساب سازی كند نه حسابداری ، جواب رد بدهد و با هیچگونه امنیت شغلی و پشتیبانی رو در روی كارفرمای خود بایستد و خواسته او را اجابت ننماید ؟
حال تصور كنید كه یك حسابدار چگونه میتواند امنیت شغلی داشته باشد ؟ چه فرد و یا چه ارگان و یا سازمانی است كه این امنیت شغلی را برای او ایجاد و تضمین نماید ؟
جواب این سوال را همه می دانـیم ( هیچ كس ، هیچ سازمان ‌و هیچ ارگانی ) !!


هـیچ حسابـداری نمی تواند با خیال آسوده ، از آنكه فردا پشـت میـز خود بنشینـد و كـارهای روزمـره خـود را انجـام دهـد و فارغ البال ، برنامه ریزی های رشد و شكوفایی مؤسسه و برنامه ریزی های آینده سازمان را انجام دهد در حالیكه مطمـئن نیست كه فردا هم آنجا باشد یا نه ، و هر كارفرمایی فردا ممكـن اسـت به بـهانه های مخـتلف كه اكـثر ایـن بهـانه ها درخواسـت حساب سازی بوده ، و حسابدار خود را اخراج كند .
(( علل عمده بیكاری حسابداران و یا كم رنگ نمودن نقش آنان در مؤسسات ))


متاسفانه هر روزه شاهد اخراج و بیكار شدن طیف وسیعی از حسابداران در جامعه هستیم كه عمده این عوامل عبارتند از :
1 – درخواست های نامشروع كارفرمایان مبنی بر حساب سازی نه حسابداری
2 – عدم تخصص و توان كافی حسابدار در انجام امورات حسابداری
3 – عدم تخصص و توانایی كافی حسابدار درعلوم كامپیوتری وعدم تسلط به نرم افزارهای قدرتمند وجامع حسابداری و مالی
4 – عدم احساس مسؤلیت حسابدار نسبت به مؤسسه متبوع خود ناشی از عدم امنیت شغلی
5 – تن در دادن بی مورد و غیر منطقی حسابداران به خواسته های غیر قانونی كارفرمایان و حساب سازی ناشی از ترس اخراج
6 – بعد از آنكه كارفرمایان كارشان با حسابدار تمام شد و امورات مالی خود را به نتیجه رساندند تصور می كنند كه دیگر با او كاری ندارند و به بهانه های مختلف عذر او را می خواهند .
7 – اذیت و آزار متقابل حسابدار و كارفرما نسبت به یكدیگر بصورتی كه كارفرما حقوق متناسبی با كار انجام شده به حسابدار پرداخت نمی كند و حسابدار نیز به جهت انتقامهای شخصی و نقد كردن حقوق خود اطلاعات مالی كارفرما را بلوكه كرده و بعضا درخواست وجه بیشتری می كند .

8 – وجود افكار پوسیده و كج خیالی های كارفرمایان مبنی بر آنكه مگر یك حسابدار چه كاری انجام می دهد او فقط یك میرزا بنویس است و بس !! و بلعكس افكار بیهوده برخی از حسابداران كه می پندارند فقط و فقط آنها هستند كه در شركت و مؤسسه بایستی مورد ستایش قرار گرفته ، و بدون آنها درب شركت بسته خواهد شد و به اصطلاح هیچ یك حد و مرز خود را به خوبی نمی شناسند و ….
(( ضرورت تشكیل یك انجمن حمایتی از حسابداران و شغل حسابداری ))


همانطوریكه می دانید اكثر مشاغل دارای سندیكا و یا مجموعه ای هستند كه به لحاظ شغلی و كنترلی به گونه ای تحت نظارت و حمایت این سندیكاها قرار گرفته و چنانچه مشكلاتی برای آنها رخ دهد می دانند كه مرجعی هست كه هم تخصصی است و هم دلسوزانه سعی در رفع مشكل می نماید بطور مثال اطبا و پزشكان دارای سازمان نظام پزشكی هستند ، وكلا دارای كانون وكلا هستند ،‌مهندسان دارای سازمان نظام مهندسی هستند و ….
كه اكثر این انجمن ها و تشكلها ضمن رسیدگی به مشكلات افراد عضو و بعضا در جهت حمایت از اعضاء ، یا فرصتهای شغلی در اختیار آنها گذاشته و یا آنان را یاری داده و كمك های در خور توجهی را به آنها می نمایند .

البته انجمن های حرفه ای در رشته حسابداری نیز در ایران وجود دارد كه از آن جمله :


1 انجمن حسابداران خبره ایران 2 سازمان حسابرسی 3 جامعه حسابداران رسمی ایران 4 انجمن محاسبین قسم خورده

را می توان نام برد كه البته هر كدام از این تشكلها در ارتقاء سطح علمی و فنی حسابداران نقش به سزایی داشته اند و از طریق چاپ كتابهای تخصصی ، فصل نامه ها ، ماهنامه ها و مقالات و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی كمك شایان توجهی به بهبود و ارتقاء توان علمی و تخصصی حسابداران بسیار مؤثر بوده اند و از این لحاظ تشكر و قدردانی از همه آنها را وظیفه خود می دانیم و ارج می نهیم .


اما متاسفانه تقریبا هیچ یك از آنها در جهت اشتغال زایی حسابداران ، طرح و برنامه ای كاربردی نداشته اند و یا اگر داشته اند ، موفق نبوده اند و به نحوی از انحا یا جبراً و یا اختیاری ، پای خود را از این حوزه ( اشتغالزایی برای حسابداران ) كنار كشیده و متاسفانه بحث ایجاد اشتغال و توانمند سازی حسابداران و دانشجویان و بیكاران رشته حسابداری ، مكتوم گذاشته شده است .

(( چگونگی تصمیم و تشكیل انجمن حسابداران حرفه ای ایران ))


خوشبختانه در حال حاضر بحث اشتغال و كارآفرینی برای متخصصان و ایجاد امنیت شغلی در جامعه در سرلوحه و دستور كار تمامی سازمانها قرار گرفته است اما تا چه میزان به آن اهمیت داده می شود و یا تا چه میزان بر روی آنها برنامه ریزی و یا سرمایه گذاری می شود و آیا اصولا اگر طرحهایی در این زمینه اجرا شده اند تا چه میزان موفق و مفید برای جوانان و افراد بیكار بوده است ،‌ هنوز آمار دقیق در دست نیست و اگر هم آماری هست جزیی بوده و تا حد مطلوب فاصله بسیاری داریم .


بعبارتی هنوز هم بعد از اختصاصی میلیارد ها ریال و دستورات پی در پی مقامات مسئول كشور ، همانند مقام رهبری ،‌ ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی و …. در خصوص پشتیبانی جوانان ، رسیدگی به امورات شغلی آنها ، ایجاد امنیت شغلی و …. نتایج مطلوب حاصل نشده است ، و با وجود طیف وسیع بیكاران در جامعه از یك سو و عدم ارائه طرحهای مناسب و كاربردی برای مباحث اشتغالزایی از سوی دیگر هنوز هم بیكاران همچون گذشته ، حیران و سرگردان و بدنبال فرصتهای شغلی مناسب می باشند و امروزه طیف وسیعی از این بیكاران را حسابداران تشكیل می دهند و همانطوریكه بیان شد هیچیك از آنان از امنیت شغلی برخوردار نبوده و در بدست آوردن فرصتهای شغلی نیز ناكام هستند .


با یك نگاه اجمالی به وضعیت بیكاری حسابداران كه آمار آنها هم كم نیست از یك سو و نیاز كارفرمایان به خدمات فنی این افراد متخصص از سوی دیگر و پیدا كردن و پیوند زدن صحیح و اصولی این دو به یكدیگر ،‌ پر واضع است كه جامعه ، نیاز به یك حركت بزرگ و جوشش و تشكل یك مجموعه كارآمد داشته ، كه بتواند نیازهای هر دو گروه ( حسابداران بیكار و كارفرمایان به دنبال حسابدار ) را برآورده سازد ، و كمبود آن در جامعه به شدت احساس می گردد و ما این حركت بزرگ را شروع نموده و قصد داریم تشكلی بسیار كارآ جهت ایجاد این حلقه گمشده ،
بنام( انجمن حسابداران حرفه ای ایران )‌

را جهت انجام این مهم بوجود آوریم .
طبقه بندی: حسابداری،

[ جمعه 1 اردیبهشت 1391 ] [ 07:23 ب.ظ ] [ "ســاغــــ♥ـــر" ]

[ نظرتو میگی..؟() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
آمار سایت